Unia Europejska

foto Piotr Bułhak

ImageW pierwszej chwili określenie „Zabójcy bez winy” kojarzy się nam ze zwierzętami drapieżnymi. Ale po głębszym zastanowieniu dochodzimy do wniosku, że można nazwać tak też niektóre rośliny, a nawet człowieka. Jeśli chcesz poznać jak różnorodny jest świat drapieżników, jeśli chcesz przełamać stereotyp tego określenia musisz koniecznie odwiedzić wystawę.

Na wystawie zobaczyć można fascynujący świat drapieżników, pokazane są mechanizmy rządzące w tym świecie nie zapominając, że pierwotny człowiek też był i pozostał do dziś drapieżnikiem.

Przyjdź i skosztuj atmosfery: sawanny afrykańskiej, tropikalnej dżungli amazońskiej, prerii Ameryki Północnej czy wreszcie rodzimych europejskich lasów. Idąc przez las nad głową przeleci Ci puszczyk, zostaniesz otoczony przez watahę wilków nawołujących się o zmierzchu, na afrykańskiej sawannie usłyszysz jak grupa lwów właśnie upolowała swoją ofiarę, a w dżungli poczujesz na plecach oddech jaguara. Jak wytrwasz do rana powita Cię klucz gęsi lecący tuż nad Twoją głową i dźwięki ptaków budzących się ze snu rozkosznie kojące zmysły po niespokojnej nocy. 

ImageCzy wiesz, że drapieżniki czają się wszędzie, uzbrojone w ostre kły, szpony, dzioby i gruczoły jadowe. Ofiary uciekają przed nimi, albo ukrywają się, doskonale zamaskowane. Zaatakowane, zaciekle walczą o życie. Tak właśnie od zarania dziejów trwa wyścig zbrojeń między drapieżnikiem a ofiarą. Doskonalone są metody ataku i ucieczki. Ofiary bronią się też poprzez zastosowanie mechanizmów obronnych takich jak kolce, pancerz czy kamuflaż. Także wśród roślin czają się drapieżniki. To rośliny mięsożerne, czerpiące składniki odżywcze po strawieniu swoich ofiar. Wabią drobne zwierzęta do przemyślnych pułapek, lepkich, słodko pachnących, głębokich, bez wyjścia. To wszystko starano się pokazać na udostępnionej ekspozycji zorganizowanej przez MIZ PAN. 

Oto wystawa pokazująca jaguary, wilki, psy dingo, lamparty, krokodyle i jaszczurki, oraz drapieżne ptaki. Przyczajony na ścianie pająk kwietnik, ogromny skorpion z gotowym do ataku kolcem jadowym zrobią na każdym niezapomniane wrażenie. Mięsożerne rośliny, żywe modliszki, ptaszniki i piranie, gotowe do zadania śmiertelnego ciosu oraz ich ofiary, broniące się przed atakiem, to tylko wybrane relacje, które starano się przybliżyć na tej niezwykłej wystawie.

Szukaj

Aktualności

DzisiajDzisiaj427
WczorajWczoraj1879
TydzieńTydzień2306
MiesiącMiesiąc38340
WszyscyWszyscy2487587