Unia Europejska

foto Piotr Ślipiński

W dniu 9 października 2012 w obecności Sekretarza Stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marii Elżbiety Orłowskiej wręczono 80 promes wyjazdowych prestiżowego programu TOP 500 Innovators.
Wśród laureatów jest pracownik Muzeum i Instytutu Zoologii PAN – dr Bartosz Walter. Spędzi dwa miesiące studiując na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a także praktykując między innymi w NASA, HP i firmach biotechnologicznych.

O konkursie dowiedziałem się ze strony Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl). Warto spróbować swoich sił. Rozmowy nie są łatwe, jednakże jeśli ktoś ma wizję i wie co chce robić, a także zna angielski powinien dać radę. – mówi Bartosz Walter.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

Tematyka kursu obejmuje zarządzanie badaniami naukowymi, praktyczne aspekty komercjalizacji wyników badań i współpracę nauki z gospodarką. Bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu obserwują pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań naukowych, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital, poznają sposoby prowadzenia innowacyjnych badań naukowych.

Więcej informacji w zakresie rekrutacji znajduje się na stronie http://www.nauka.gov.pl/
Kolejna edycja już w styczniu!

Wprost - 2 sierpnia 2009

kopernik1 kopernik2