Rekrutacja 2012
Kolejny nabór na studia doktoranckie odbędzie się jesienią 2012 roku.
Kandydaci zainteresowani podjęciem prac nad doktoratem w Studium powinni wybrać temat (patrz Tematy), uzyskać akceptację przyszłego opiekuna naukowego i złożyć dokumenty (patrz Rekrutacja) w Sekretariacie Muzeum i Instytutu PAN do dnia 17 września 2012. Rozmowa kwalifikacyjna odbedzie się 2 pażdziernika br; poczatek godz. 11.
Siedzibą administracyjną Studium Doktoranckiego jest Muzeum i Instytut Zoologii PAN, ul. Wilcza 64, 00-679 Warszawa, tel. 629 32 21
Kierownikiem Studium jest prof. dr hab. Joanna Gliwicz (adres i tel. jak wyżej);
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin
Regulamin Międzynarodowego Studium Nauk Biologicznych przy Muzeum i Instytucie Zoologii PAN
International Doctoral School of Biological Sciences at Museum & Institute of Zoology PAS
Na podstawie obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez placówki naukowe /Dz.U. 2007 Nr 1 poz. 2/, w Międzynarodowym Studium Doktoranckim Nauk Biologicznych przy Muzeum i Instytucie Zoologii PAN, powołanym na podstawie decyzji Dyrektora Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z dnia 5 czerwca 2003 (patrz: Akt utworzenia) oraz umowy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi współtworzącymi to Studium z dnia 20 czerwca 2003 r., ustala się następujący regulamin studiów.
I PRZEPISY OGÓLNE § 1
II USTALENIA SZCZEGÓŁOWE § 2 1. Na Studium przyjęty być może obywatel polski lub obcokrajowiec, który: a/ posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub inny równorzędny. b/ uzyskał zapewnienie przyszłego opiekuna naukowego (promotora pracy doktorskiej), że podejmie się prowadzenia jego pracy doktorskiej
§ 3 1. Do podstawowych obowiązków uczestnika studiów należy realizacja programu studiów doktoranckich, a w szczególności: a/ systematyczna praca naukowa pod kierunkiem opiekuna naukowego (promotora pracy doktorskiej) zmierzająca do terminowego zakończenia studiów i przygotowania rozprawy doktorskiej, b/ uczestniczenie w zajęciach przewidzianych programem studiów, w tym wysłuchanie i zaliczenie wykładów obligatoryjnych i uzupełniających (kierunkowych) oraz udział w seminariach doktoranckich,c/ udział w konferencjach naukowych, seminariach, warsztatach, szkołach letnich i innych zajęciach wskazanych przez opiekuna naukowego lub zaleconych przez Kierownika Studium,d/ upowszechnianie, w porozumieniu z opiekunem, swoich osiągnięć naukowych § 4 1. Kierownik Studium: a/ organizuje rekrutację i przewodniczy Komisji rekrutacyjnej na studia doktoranckie, b/ prowadzi bieżącą działalność Studium, c/ utrzymuje bezpośredni kontakt z uczestnikami studiów oraz ich opiekunami naukowymi w sprawach dotyczących realizacji programu studiów,
a/ opracowuje regulamin i program studiów, b/ ustala tryb rekrutacji na studia,
3. Opiekun naukowy (promotor pracy doktorskiej): a/ udziela wszelkiej pomocy uczestnikowi studiów w jego pracy naukowej, b/ opiniuje sprawozdania składane przez uczestnika studiów oraz uczestniczy z głosem doradczym w decyzjach odnośnie przebiegu studiów doktoranta c/ o ile to możliwe, bierze czynny udział, w charakterze wykładowcy, w wykładach organizowanych przez Studium.
§ 5
a/ przerwy w zajęciach w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku, zgodnie z ustaleniami określonymi w programie studiów, b/ świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla pracowników Instytutu, c/ przedłużenia okresu studiów doktoranckich o czas trwania urlopu macierzyńskiego i korzystanie w tym okresie z przyznanych świadczeń,
§ 6 1. Kończenie i przedłużanie studiów doktoranckich: a/ Studia kończą się 30 września 4-tego roku wydaniem świadectwa ukończenia studiów doktoranckich, b/ W uzasadnionych przypadkach, wymienionych w § 7 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2006 roku w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez placówki naukowe (Dz. U. 2007 Nr 1, poz. 2), Dyrektor Instytutu może przedłużyć studia doktoranckie o 1 rok, c/ z wnioskiem o przedłużenie studiów występuje Kierownik Studium, na podstawie podania uczestnika studiów, zaopiniowanego przez Opiekuna naukowego (Promotora), d/ Uczestnikom Studium, którzy nie uzyskali stopnia doktora w czasie przewidzianym niniejszym regulaminem, instytut nie pokrywa kosztów przewodu doktorskiego. 2. Skreślenie z listy uczestników Studium a/ Uczestnik studiów nie wykazujący w toku studiów właściwego do nich przygotowania lub uzdolnień, nie czyniący wymaganych postępów w pracy naukowej lub nie wypełniający obowiązków wynikających z programu studiów i z regulaminu może być skreślony z listy uczestników studiów. b/ Z wnioskiem do Dyrektora Instytutu o skreślenie uczestnika występuje Kierownik Studium po zapoznaniu się z opinią Opiekuna Naukowego i Rady Studium.
III POSTANOWIENIA KOŃCOWE § 7 1. W sprawach nie objętych ustaleniami niniejszego regulaminu i nie ujętych w podanym na wstępie rozporządzeniu rozstrzyga Rada Studium. 2. Postanowienia regulaminu wchodzą w życie z dniem podpisania.
Warszawa, 1 czerwca 2007 r.
|
Rozmowa
Rozmowa kwalifikacyjna
Celem rozmowy jest sprawdzenie motywacji, zainteresowań i uzdolnień kandydata do pracy naukowej, umiejętności stawiania i sprawdzania hipotez naukowych, a także znajomości języka angielskiego.
Jakich pytań należy oczekiwać?
- o wyniki swojej pracy magisterskiej i krytyczną ich ocenę,
- o koncepcję realizacji tematu pracy doktorskiej,
- o działanie mechanizmów ekologicznych i ewolucyjnych,
- o światowe nowości w dyscyplinie kandydata (np. na podstawie lektury Świata Nauki, Kosmosu, działów naukowych z codziennej prasy i z internetu, z Nature, Science).
Ponadto:
- ponieważ w skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą specjaliści z dziedziny zoologii, ekologii i paleobiologii można oczekiwać pytań z tych dyscyplin, nawiązujących do tematyki i obiektu pracy naukowej kandydata;
- trzeba też być przygotowanym na krótką konwersację po angielsku na powyższe tematy.
Program
Program
stacjonarnych czteroletnich studiów
w Międzynarodowym Studium Doktoranckim
przy MiIZ PAN
(obowiązujący od roku akad. 2017/18)
* Przedmioty obowiązkowe nie są wykładane co roku. Zakłada się, że część z nich
zostanie zaliczona na I roku, a część na II roku.
** Pracownia specjalistyczna obejmuje zajęcia pod opieką promotora, ukierunkowane na
przygotowanie rozprawy, w tym metodyka prac terenowych i laboratoryjnych, praca
nad manuskryptami publikacji i rozprawy.
*** Zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe mogą być zaliczane również na innym roku studiów.
PROGRAM STUDIÓW
Międzynarodowego Studium Doktoranckiego Nauk Biologicznych
przy Muzeum i Instytucie Zoologii PAN
(zaktualizowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dn. 10 lutego 2017, Dz. U. z dnia 15 lutego 2017)
I. Zakres kształcenia na studiach doktoranckich
- Program obejmuje zajęcia w wymiarze odpowiadającym 45 punktom ECTS* Są to:
- wykłady obligatoryjne
- wykłady fakultatywne zgodne ze specjalizacją
- seminarium doktoranckie
- zajęcia specjalizacyjne pod opieką promotora
- zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe
- przygotowanie do egzaminów doktorskich.
* Program studiów w postaci tabelarycznej stanowi integralną część tego
dokumentu.
- Wykłady obligatoryjne (łącznie 6 p. ECTS). Uczestnicy studiów zobowiązani są do uczęszczania na zajęcia i zdanie egzaminów z następujących przedmiotów:
- Ewolucjonizm / Ekologia ewolucyjna
- Statystyka w badaniach przyrodniczych
- Metody molekularne w badaniach taksonomicznych, ekologicznych i ewolucyjnych
- Wykłady fakultatywne (łącznie 4 p. ECTS), wybierane są w porozumieniu z opiekunem naukowym i kierownikiem Studium z oferty instytutów współtworzących Studium, innych placówek PAN i wyższych uczelni.
- Seminarium doktoranckie ( łącznie 8 p. ECTS) jest obowiązkowe na wszystkich latach studiów i zakończone co roku zaliczeniem.
- Pracownia specjalistyczna (łącznie 20 p. ECTS) obejmująca zajęcia specjalizacyjne pod opieką promotora, ukierunkowane na przygotowanie rozprawy doktorskiej
- Zajęcia rozwijające umiejętności zawodowe (łącznie 5 p. ECTS) obejmują cykl wykładów i zajęć warsztatowych, dotyczących zasad właściwego przygotowywania ms do publikacji, doniesień konferencyjnych, zasad etyki zawodowej, wniosków o sfinansowanie projektów do instytucji grantowych, oraz podstaw prowadzenia zajęć dydaktycznych.
- Przygotowanie do egzaminów doktorskich (łącznie 2 p. ECTS) Uczestnicy Studium zobowiązani są do odbycia konsultacji oraz indywidualnego przygotowania się i zdania egzaminów doktorskich w odpowiednich jednostkach egzaminujących (co najmniej 2 w trakcie 4 lat studiów), wynikających z ustawy o stopniach i tytułach naukowych (Dz.U. 2003 Nr.65. poz.595 z późn. zmianami) oraz z regulaminu Studium.
II. Zasady realizacji programu i zaliczania poszczególnych lat studiów.
- Rok studiów trwa od 1 października do 30 września następnego roku.
- Przysługujący doktorantowi 8-tygodniowy urlop musi być uzgodniony z opiekunem naukowym i zaplanowany tak, by nie kolidował z pracą badawczą i zajęciami przewidzianymi programem.
- Rok studiów zaliczany jest przez kierownika Studium na podstawie przedkładanego do 30 czerwca sprawozdania z badań i przebiegu studiów potwierdzonego przez opiekuna, indeksu z wpisanymi zaliczeniami oraz obszernej opinii opiekuna/promotora oceniającej przydatność doktoranta do pracy naukowej i postępy dokonane w przygotowywaniu rozprawy.
- Doktorant zobowiązany jest ponadto przedstawić na zakończenie drugiego roku publikację w recenzowanym czasopiśmie o zasięgu co najmniej krajowym. W czasie studiów obowiązuje opublikowanie co najmniej jednej pracy w czasopiśmie ujętym w wykazie MNiSW.
- Wszczęcie przewodu doktorskiego powinno nastąpić w trakcie trzeciego roku studiów, a w szczególnym, niezależnym od doktoranta przypadku (np. brak posiedzenia Rady Naukowej przed wakacjami) na początku czwartego roku tj. do końca grudnia.
- Doktoranci powinni zrealizować program wykładów obowiązkowych i fakultatywnych w ciągu pierwszych lat studiów, by 4-ty rok przeznaczyć na pracę nad rozprawą i indywidualne przygotowanie do egzaminów doktorskich.
- Na zakończenie IV roku studiów obowiązuje zdanie co najmniej 2 egzaminów doktorskich.
III. Wykaz tematyki przedmiotów fakultatywnych, zalecanych doktorantom w zależności od ich specjalności :
- Wprowadzenie w nowoczesne metody badawcze, w tym GIS, techniki mikrotomografii komputerowej, mikroskopii skaningowej
- Zaawansowane metody statystyczne oraz podstawy modelowania matematycznego
- Podstawy nowoczesnej systematyki, zoogeografii, ochrony przyrody
- Specjalistyczne wykłady z ekologii populacji, krajobrazu oraz ekologii behawioralnej
- Właściwości zapisu kopalnego, odtwarzanie przebiegu ewolucji, geologiczna historia ekosystemów i środowiska Ziemi,podstawy stratygrafii i sedymentologii, biogeochemia, paleozoologia, archeozoologia.
IV. Przewidywane efekty nauczania, zgodne z charakterystykami poziomu 8 PRK
( określonymi ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - Dz. U. z 2016 r. poz. 64
i 1010 oraz z 2017 r. poz. 60)
Absolwent Studium Doktoranckiego zdobędzie odpowiednią/-dnie:
- Wiedzę – czyli znajomość światowego dorobku naukowego w zakresie swojej specjalności naukowej i wynikających z niego implikacji dla praktyki; znajomość metodologii badań naukowych; znajomość ekonomicznych i organizacyjnych uwarunkowań pracy badawczej.
- Umiejętności – czyli zdolność wykorzystywania swojej wiedzy z zakresu biologii i nauk o Ziemi do formułowania hipotez i problemów badawczych oraz ich innowacyjnego rozwiązywania, samodzielnego planowania własnego rozwoju i inspirowania rozwoju innych osób; uczestniczenia w dyskusjach naukowych; posługiwania się językiem obcym w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w życiu środowiska międzynarodowego.
- Kompetencje społeczne – czyli gotowość do niezależnego prowadzenia badań powiększających istniejący dorobek i do krytycznej oceny dorobku innych w zakresie reprezentowanej dyscypliny naukowej, do wypełniania zobowiązań publicznych wynikających z jego wiedzy oraz do respektowania zasad etyki z uwzględnieniem zasad ochrony własności intelektualnej.
Tematy 2018
MIZ PAN
- Wpływ charakterystyki gniazda na wzorzec wysiadywania i koszty inkubacji
na przykładzie dziuplaków
Opiekun – dr hab. Tomasz Mazgajski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Doktorant otrzymuje stypendium w ramach projektu NCN. Intensywne prace terenowe
(w okolicach Warszawy) w okresie lęgowym sikor (kwiecień-lipiec).
- Charakterystyka peptydów antybakteryjnych (AMP) zawartych w hemolimfie larw Megaselia scalaris(Diptera, Phoridae)
- opiekun: dr hab. Ewa Durska (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) >Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- opiekun: dr hab. Radosław Stachowiak (Zakład Mikrobiologii Stosowanej Wydziału Biologii UW) >Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Praca w laboratorium, prowadzenie hodowli Megaselia scalaris.
UWAGA: Doktorant może zgłosić własny temat, jeśli znajdzie wśród naukowców MiIZ PAN
opiekuna rozprawy o proponowanej tematyce.
Inst. Paleobiologii PAN
Informacja o tematach na stronie http://www.paleo.pan.pl/pl/opis_studiow.html
Informacje ogólne
Studium doktoranckie
MIĘDZYNARODOWE STUDIUM DOKTORANCKIE
NAUK BIOLOGICZNYCH
POLSKIEJ AKADEMII NAUK w WARSZAWIE
Muzeum i Instytut Zoologii PAN oraz Instytut Paleobiologii PAN prowadzą Międzynarodowe Studium Doktoranckie Nauk Biologicznych kształcące w specjalnościach: zoologia, ekologia i paleobiologia. Siedzibą administracyjną Studium jest Muzeum i Instytut Zoologii (MIZ PAN), ul. Wilcza 64, 00-679 Warszawa, tel. 629 32 21.
Kierownik Studium – dr hab. Robert Rutkowski, prof. MiIZ, robertrut@miiz.waw.pl
Nie prowadzimy rekrutacji na następne lataMiędzynarodowe Studium Doktoranckie:
- prowadzi studia w zakresie zoologii, ekologii paleobiologia i ewolucji
bezkręgowców: głównie owadów
kręgowców: głównie gadów, ptaków i ssaków - z wykorzystaniem najnowszych i tradycyjnych technik terenowych i laboratoryjnych
Od 2019 roku w MiIZ PAN funkcjonuje Szkoła Doktorska BioPlanet, która przejęła kształcenie doktorantów . Osoby zainteresowane uzyskaniem stopnia doktora odsyłamy do Szkoła Doktorska BioPlanet.
Dotychczasowi uczestnicy Studium Doktoranckiego kontynuują program na podstawie dotyczczasowego programu i regulaminu.
Rekrutacja
Warunki i Tryb Rekrutacji I. Warunki ogólne
II. Wymagane dokumenty
III. Przebieg rekrutacji
|