Unia Europejska

foto Piotr Ślipiński

Główne obszary działalności naukowej Instytutu to badanie zróżnicowania, geografii i historii świata zwierząt, a także ekologia, biologia i ochrona zwierząt.
Siedziba Instytutu znajduje się w Warszawie. Mamy również trzy terenowe stacje badawcze: w Łomnej koło Warszawy, w Ustrzykach Dolnych (Bieszczady) i w Gdańsku-Górkach Wschodnich.
Dyrektorem Instytutu jest dr hab. Tomasz Mazgajski. Zastępcą Dyrektora ds  Naukowych jest dr hab. Robert Rutkowski, prof. MiIZ. Działalność naukową Instytutu nadzoruje Rada Naukowa.
Instytut posiada nowoczesną pracownię technik molekularnych i biometrycznych. W Muzeum Instytutu znajdują się jedne z największych i najcenniejszych w Europie zbiorów zoologicznych. Rozwój w dotychczasowych obszarach badań charakteryzuje intensywna współpraca międzynarodowa.
W Instytucie znajduje się Centralna Biblioteka Zoologiczna. Wśród licznych wydawnictw naukowych Instytutu znajdują się trzy czasopisma z listy filadelfijskiej.

 

Image

Historia Muzeum i Instytutu Zoologii należącego obecnie do Polskiej Akademii Nauk sięga początku dziewiętnastego wieku. Dzisiejsza placówka z dwustuletnią tradycją, powstała dzięki pracy wielu pokoleń.

Zaczątkiem instytucji był Gabinet Zoologiczny powstały w 1819 r przy Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Gabinet Zoologiczny, na który w początkowym okresie składały się zbiory barona Sylviusa Minckwica kupione od jego spadkobierców, wraz z biblioteką przyrodniczą rozwijał się przez 43 lata pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego.

Paweł Jarocki kierował Gabinetem od 1818 do 1862 r. Dzięki jego staraniom, przede wszystkim drogą zakupów, zbiory zoologiczne powiększały się w szybkim tempie. W pierwszych latach działalności Gabinetu Zoologicznego, zorganizowane zostało Muzeum, dostępne dla publiczności. Urządzono je według wzorów dziewiętnastowiecznych. Siedzibą Muzeum i wystawy (aż do 1835 r., kiedy to w gmachu wybuchł pożar), pozostał budynek przy Krakowskim Przedmieściu.

Historia Muzeum i Instytutu Zoologii - czytaj całość

Wszystkie seminaria odbywają się w siedzibie Instytutu (ul. Wilcza 64, Warszawa) w sali konferencyjnej (IV piętro, sala 409)

KONTAKT:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Seminaria MiIZ 2021-2022

 

29.04.2022

Dr Lech Karpiński (MiIZ): „Exploring Central Asian biodiversity — systematics and evolutionary history of beetles and overgrazing issues". Spotkanie online, 29.04.2022, godz. 12sta.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przełanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 28.04.2022 do godziny 12stej. Link do spotkania zostanie przesłany na podany adres.

 

18.03.2022

Dr hab. Marcin Kamiński (MiIZ): „Ancient Insect DNA: Jurassic Park Status or Peppa Pig Syndrome?". Spotkanie online, 18.03.2022, godz. 12sta.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przełanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 17.03.2022 do godziny 12stej. Link do spotkania zostanie przesłany na podany adres.

22.10.2021

dr Dominik Marchowski (MIIZ, Pracownia Badań Ornitologicznych): „Waterbirds during non-breeding season. Study and conservation in the age of climate change”. Spotkanie online, 22.10.2021, godz. 12sta.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przełanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 21.10.2021 do godziny 12stej. Link do spotkania zostanie przesłany na podany adres.

19.11.2021

prof. Jurgen Heinze ( University of Regensburg). "The queen, the workers, and the grim reaper: aging and reproduction in social insects”. Spotkanie online, 19.11.2021, godz. 12sta.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przełanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 18.11.2021 do godziny 12stej. Link do spotkania zostanie przesłany na podany adres.

 

21.01.2022

Dr. hab. Roman Gula (MiIZ): „Five reasons why wolves are easy to protect". Spotkanie online, 21.01.2022, godz. 12 sta.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przełanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 20.01.2022 do godziny 12 stej. Link do spotkania zostanie przesłany na podany adres.

 

 

 

 

 

fundacja na rzecz nauki polskiej

Muzeum i Instytut Zoologii PAN został laureatem pierwszej edycji programu BIOS finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i uzyskał finansowe wsparcie na wybudowanie hali magazynowej do przechowywania naukowych zbiorów zoologicznych w Łomnej.

Muzeum i Instytut Zoologii PAN został laureatem drugiej edycji programu BIOS finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i uzyskał finansowe wsparcie na wybudowanie antresoli oraz ścian działowych w hali magazynowej naukowych zbiorów zoologicznych w Łomnej. Prace zostały zakończone w grudniu 2005 r. zgodnie z zawartymi umowami.

 

Muzeum i Instytut Zoologii PAN został laureatem trzeciej edycji programu BIOS finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i uzyskał finansowe wsparcie na wykonanie instalacji klimatyzacji magazynu zbiorów zoologicznych w Stacji Badawczej Łomna-Las oraz klimatyzacji w pomieszczeniu laboratoryjnym Pracowni Technik Molekularnych w budynku przy ul. Wilczej 64. Prace zostały zakończone w maju 2007 r. zgodnie z zawartymi umowami.

 

Jednocześnie informujemy, że MIZ jest gotowe do współpracy przy realizowaniu inicjowanych przez Fundację form popularyzowania jej działalności.